streda 31. októbra 2012

O zákaze maloobchodného predaja počas nedieľ a štátnych sviatkov

Nedávno v parlamente sa jednalo "o zákaze maloobchodného predaja počas nedieľ a štátnych sviatkov". Politici KDH argumentovali s tým, aby rodina bola spolu, nakoľko veľa žien pracuje v týchto prevádzkach. 
Nie som politička, ani človek ktorý sa veľmi zaoberá politikov, ale na tieto skutočnosti chcem kus argumentovať a vyjasniť pár vecí, keďže som žena, matka a pracovala som v danom odbore. Na sociálnej sieti bola dokonca rozbehnutá diskusia občanov, ktorú tam zavesil poslanec Andrej Kolesík. Nie, nejdem tu propagovať jednu stranu, len chcem tu napísať postoj mňa ako občana. Na danej sociálnej sieti boli argumentované niektoré postoje k tejto téme, tak isto bolo hlasovanie "Som za zachovanie súčasného stavu" a "Som za zákaz maloobchodného predaja v nedele a sviatky", kde zatiaľ vo väčšine je "Som za zachovanie súčastného stavu" s čím súhlasím i ja. No a tu je pár dôvodov prečo "Som za zachovanie súčasného stavu".
1., Keďže je hospodárska kríza, každý kto pracuje je rád, že má príjem. Je jedno či je to príjem študenta - brigádnika, ktorí si takto prilepšujú na svoje štúdium, aby nemusel zaťažovať svojich rodičov - teda pracujú na dohodu. Či je to prilepšenie pre dôchodcu - hoci tu sa to dá kus polemizovať, či si to zaslúži každý dôchodca, či by tu nemali byť výnimky ako aj výnimky pri ľuďoch ktorí to majú ako ďalší príjem - skrátený úväzok, pri inom trvalom príjme. Alebo je to príjem - plný úväzok pracovníka obchodu. Teda daných predavačov, pokladníkov, SBSkárov, či iných pracovníkov obchodu alebo služieb. Lebo keď zoberieme do úvahy týka sa to aj ľudí, ktorí daný tovar rozvážajú, ale nie len ich. 
Nájdu sa dokonca aj profesie ktoré ani s obchodom veľmi nesúvisia. Zoberme si takých taxikárov, ľudí ktorí pracujú v kultúre ako je divadlo, rozhlas a televízia, v reštauráciách, v zdravotníctve alebo ktorí obsluhujú dôležité energie, ako je kúrenie, či si zoberieme elektriku, plyn, vodárov, rôzne pohotovostné služby, či požiarnici, polícia zdravotníci, alebo ľudia ktorí pracujú v nepretržitých prevádzkach, kde sa len obmedzuje výroba a množstvo iných profesií o ktorých väčšina ani nemáme poňatie, že existujú a aj títo ľudia musia pracovať v období nedieľ a štátnych sviatkov. Dokonca sa zabudlo a myslím si, že je to pomerné množstvo ľudí ktorí chodia pracovať do zahraničia na turnusy ktoré sú niekokoľko týždňové či mesačné. (Aj týmto ľudom zakážeme pracovať počas nedieľ a štátnych sviatkov?!)
2., Každý kto sa podujme pracovať v obchode je dopredu oboznámený s podmienkami, že bude pracovať aj v takéto dni ako sú nedele a štátne sviatky. Ak s tým nesúhlasili, tak sa asi ani nezamestnali!
3., Páni poslanci zabudli, že v obchode nepracujú len ženy matky, ale pracujú tam aj muži, brigádnici, dôchodcovia, ľudia ktorým nerobí problém aby cez dané dni pracovali. A aj keď cez tieto dni pracujú zamestnanci - ženy, sú to poväčšinou slobodné ženy bez záväzkov. Takže im toto obdobie vyhovuje, lebo si môžu prilepšiť mzdy tým, že dostanú príplatok za dané nepracovné dni (nedele a štátne sviatky).
4., Na Slovensku, ako mi je známe sú obchodíky, obchodné centrá a rôzne hypermarkety ale nie všetky sú otvorené v nedeľu a v štátne sviatky, takže zatvorenie prevádzok sa týka väčšinou veľkých obchodných reťazcov, čo je dosť podľa mňa nevhodné, nakoľko v tých dňoch chodia nakupovať mladé rodiny s deťmi a berú to ako prechádzku, nakoľko neraz som videla, že takáto rodina si potom sadla do cukrárne na zákusok a kávu po nákupoch, takže rodina je spolu. Ďalej na takéto nákupy chodia ľudia ktorí sú vyťažený pracovne a berú to ako relax pri každodennom zhone. Do obchodných centier chodia skupinky žien, ktoré si v tieto dni sadnú niekde do kaviarne na kus reči. Chodia tam rodičia s deťmi, ktorí cez deň pracujú a ich deti navštevujú školské zariadenia. 
5., Ako argumentovali poslanci KDH, že rodina má byť spolu v nedeľu a počas štátnych sviatkov. Vážený poslanci, poznám rodiny, kde sú cez tieto štátne sviatky a aj nedele doma spolu, a predsa nie sú spolu. Každý sedí pri svojom notebooku alebo počítači, sleduje svoju reláciu v televízii, alebo sedia oddelene vo svojich izbách, rodičia v obývačke a deti v detskej izbe. Takže sú spolu, ale v skutočnosti ani spolu nie sú!
A otázka páni poslanci na vás, nie je to kus od vás pokrytecké, že vy hovoríte o práci iných a ani sa ich nespýtate, na ich osobný názor! Popritom prečo sa práve v nedeľu vysielajú politické relácie, ako je napr. O päť minút dvanásť na - STV1 a relácia Na telo na - Markíze, či chcete povedať, že tieto relácie sa natáčajú dopredu? A keďže ste pozvaní do týchto relácii, prečo nie ste tiež spolu s rodinou? Vážený páni poslanci z KDH prečo potom vaši voliči a tzv. kresťania, prvý utekajú rovno po omši v nedeľu do hypermarketu!
6., Jedine, čo by som preferovala pohľad otvorenia obchodov na sviatky, ako sú ŠTEDRÝ DEŇ, VEĽKONOČNÝ PONDELOK, tieto dni by naozaj mohli byť zatvorené a ak tak v ostatných sviatočných dňoch, skôr skrátený pracovný čas, myslím si, že väčšina ľudí už má na takéto sviatky dopredu nakúpené a už len sa nakupujú veci ktoré dôjdu alebo sa na ne zabudlo ale sa dá bez nich zaobísť.
7., Ak by boli tieto obchodné prevádzky zatvorené, určite by tu bola migrácia ľudí do okolitých štátov, kde cez tieto dni sú obchodné prevádzky otvorené, tým by zase sa neotáčali financie doma na Slovensku, ale by ostali v cudzine, čo si myslím nie je pre nás výhodné.
A na záver, keď si zoberiem situáciu ohľadom obchodov som rada, že sú otvorené, lebo je viac práce v dobe kedy vo svete je kríza a tým sa tu otáčajú peniaze a nevynášajú sa von do cudziny.
Takže, páni poslanci nerozhodujte "o nás bez nás!" a pýtajte sa ľudí hoci aj pomocou sociálnych sietí na ich názor, postrehy a pripomienky. Stojí vás to len pár minút a už keď máte tie notebooky, tak ich využívajte!
A ešte jeden argument, práve poslanci ktorí práve chcú zatvorenie zabudli, že za socializmu sa tak isto pracovalo cez nedele a štátne sviatky a dokonca sa pracovalo aj cez Veľkonočný pondelok, Štedrý deň a Silvester! A ak taký štátny sviatok bol niekedy cez týždeň tak sa musel nadrobiť niektorú pracovnú sobotu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára